In Gramadach By Inna

Inclination i mBéarla

I mBéarla, mar atá i Rúisis, tá a leithéid de rud mar an inclination. Is inclination mar chatagóir gramadaí gné dhílis de na briathar.


Foirmeacha giúmar i mBéarla

I mBéarla, tá trí moods: táscach the Indicative Mood ordaitheach the Imperative Mood agus an foshuiteach the Subjunctive Mood

Léiríonn giúmar táscach a mheasann an cainteoir an gníomh mar rud fíor.

Tom likes swimming very much. — Tom likes swimming very much. — Is breá Tom a bheith ag snámh.

Mood Táscacha i mBéarla Tá dhá comhthaobhachta. Léiríonn saighdiúir cibé acu arna ndéanamh ag nó faoi réir na gníomhaíochta mar ábhar (guth gníomhach Active Voice nó a bheith faoi lé (an guth éighníomhach Passive Voice

Cuireann an briathar sa modh ordaitheach i mBéarla ordú, comhairle a iarraidh agus tógann an bhfoirm ar an dara duine. An riachtanas idirdhealú idir dhá fhoirm: diúltach agus dearfach.

Sit down, please. — Sit down, please. — Suigh síos, le do thoil.

Don’t sit down. — Don’t sit down. — Ná suí síos.

Ní dhéanann an giúmar subjunctive sa Bhéarla in iúl na fíricí fíor agus réamh-mheasta nó atá ag teastáil.

If I were you I would do it at once. — ag an am céanna. If I were you I would do it at once. — If I were you I would do it at once. — I do áit mhaith liom é a dhéanamh láithreach.

Tá trí ghrúpa de na foshuiteach i mBéarla.

Is é an chéad: Present Subjunctive Past Subjunctive agus Past Perfect Subjunctive Tá an fhoirm sin a úsáidtear go han-annamh.

He ordered that the documents be sent at once. — am céanna. He ordered that the documents be sent at once. — He ordered that the documents be sent at once. — D’ordaigh sé gur seoladh na doiciméid láithreach.

Áirítear ar an dara grúpa teaglaim should c Indefinite Infinitive agus Perfect Infinitive

Why should he have written so strange a letter? — litir? Why should he have written so strange a letter? — Why should he have written so strange a letter? — Cén fáth a scríobh sé litir den sórt sin aisteach?

Áirítear ar an tríú grúpa teaglaim should (sa chéad phearsa uatha agus iolra), agus would (sa dara agus sa tríú duine uatha agus iolra) le Indefinite Infinitive agus Perfect Infinitive

If I won the first prize, I would be happy. — go mbeadh a bheith sásta. If I won the first prize, I would be happy. — If I won the first prize, I would be happy. — Má bhí bhuaigh mé an chéad duais, ba mhaith liom a bheith sásta.

Is féidir leis an giúmar subjunctive i mBéarla agus a tharchur trí mheascán de briathra modal might agus could infinitive.

If my friend were here he could show his car. — a charr. If my friend were here he could show his car. — If my friend were here he could show his car. — Dá mo chara anseo, bheadh ​​sé a thaispeáint a charr.

Ní gá an staidéar an chéad dá claonais ina chúis le deacrachtaí ar nós foghlaim na foshuiteach. Ach, mar sin féin, má leanann muid an prionsabal ó simplí a casta, agus tús a iniúchadh, mar shampla pianbhreitheanna coinníollacha mar an chuid is minice a úsáidtear, is é an foshuiteach féidir go leor chun máistreacht.

 

Gramadach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>